1. Az ÁNYK űrlap

2015. január 1. napját követően a beadványokat egy példányban papír alapon vagy – elektronikus útra kötelezett kérelmező esetében – elektronikus úton ÁNYK űrlapon kell benyújtani az Ügyfélkapun keresztül a bíróságra. Az ÁNYK űrlap formailag nem, annak csak adattartalma szerkeszthető, ezért tájékoztatjuk, hogy amennyiben az ÁNYK űrlapot megváltoztatja, a kérelem nem tekinthető szabályszerűen benyújtottnak.

2. A kérelem papír alapon történő benyújtása

Amennyiben a kérelmező nem elektronikus útra kötelezett, kérelmét papír alapon kétféle módon nyomtatványkitöltő program használatával vagy annak mellőzésével, a nyomtatványt a bíróság internetes oldaláról kinyomtatva, majd azt kézzel kitöltve terjesztheti elő.

(Elektronikus eljárásra kötelezett kérelmező 2015. január 1. napját követően a magánnyugdíjpénztár, az önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, a hitelintézetek önkéntes betétbiztosítási, illetve intézményvédelmi alapja, a köztestületa kölcsönös biztosító egyesület, a hegyközség, a párt, az országos sportági szakszövetség és a szövetség. A fentieken túl 2015. január 1. napját követően a beadvány kizárólag elektronikus úton terjeszthető elő ha a kérelmező jogi képviselővel jár el vagy ha a kérelmező az egyszerűsített nyilvántartásba vételi (változásbejegyzési) eljárás lefolytatását kéri, illetve kizárólag elektronikus úton terjeszthető elő a közhasznú jogállás megállapítása iránti kérelem, továbbá a már közhasznú szervezet (a 2011. évi CLXXV. törvény (Ectv.) szerinti közhasznú szervezet) is a beadványokat kizárólag elektronikus úton nyújthatja be.)

3. A kérelem elektronikus úton történő benyújtása

3.1. Az elektronikus eljárás kötelező esetei

2015. január 1. napját követően a magánnyugdíjpénztár, az önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, ahitelintézetek önkéntes betétbiztosítási, illetve intézményvédelmi alapja, a köztestületa kölcsönös biztosító egyesület, a hegyközség, a párt, az országos sportági szakszövetség és a szövetség valamennyi beadványát – az abban szereplő kérelem tárgyától függetlenül – kizárólag elektronikus úton terjesztheti elő.

A fentieken túl 2015. január 1. napját követően a beadvány kizárólag elektronikus úton terjeszthető elő ha a kérelmező jogi képviselővel jár el vagy ha a kérelmező az egyszerűsített nyilvántartásba vételi (változásbejegyzési) eljárás lefolytatását kéri, illetve kizárólag elektronikus úton terjeszthető elő a közhasznú jogállás megállapítása iránti kérelem, továbbá a már közhasznú szervezet (a 2011. évi CLXXV. törvény (Ectv.) szerinti közhasznú szervezet) is a beadványokat kizárólag elektronikus úton terjesztheti elő.

Felhívjuk a figyelmét, hogy amennyiben az elektronikus eljárásra kötelezett kérelmező kérelmét nem elektronikus úton terjeszti elő, a bíróság azt hivatalból elutasítja!

4. Egyszerűsített nyilvántartásba vételi (változásbejegyzési) eljárás

4.1. Egyszerűsített nyilvántartásba vételi eljárás

Egyesület és alapítvány esetében lehetőség van az egyszerűsített nyilvántartásba vételi eljárás kezdeményezésére. Ilyen kérelem kizárólag elektronikus úton terjeszthető elő. Ebben az esetben a nyilvántartásba vétel iránti ÁNYK űrlap „K” lapján ezt a körülményt fel kell tüntetni és a kérelemhez kizárólag a 11/2012. (II.29.) KIM rendeletben meghatározott mintaokiratokat lehet csak csatolni. Amennyiben a nyilvántartásba vételi ÁNYK űrlap „K” lapján azt kérte, hogy a bíróság egyszerűsített eljárást folytasson le, aktiválódnak a mintaokirat lapjai. Töltse ki a minta létesítő okiratot és az egyéb mellékleteket, majd nyomtassa ki ezen lapokat azért, hogy azt a szükséges személyek alá tudják írni. Ezt követően a mintaokiratokat szkennelje be és mellékletként töltse fel az ÁNYK űrlaphoz.

Ha a mintaokirat kiegészítésére vagy bármely rendelkezésének elhagyására kerül sor – ideértve azt az esetet is, ha elhagyásra kerül a mintaokirat jellegre történő utalás – a bíróság a kérelmet érdemi vizsgálat nélkül elutasítja. A bíróság az egyszerűsített nyilvántartásba vétel iránti kérelmet akkor is elutasítja, ha hiánypótlási felhívás kibocsátásának vagy áttételnek lenne helye.

4.2. Egyszerűsített változásbejegyzési eljárás

Egyesület és alapítvány esetében egyszerűsített változásbejegyzési eljárás is kezdeményezhető. Ilyen eljárást kizárólag nem közhasznú egyesület és alapítvány kezdeményezhet elektronikus úton! Az egyszerűsített eljárás iránti kérelem benyújtásakor a változásbejegyzés iránti ÁNYK űrlap „K” lapján ezt a körülményt fel kell tüntetni és a kérelemhez kizárólag a 11/2012. (II.29.) KIM rendeletben meghatározott mintaokiratokat lehet csak csatolni. Amennyiben a változásbejegyzési ÁNYK űrlap „K” lapján azt kérte, hogy a bíróság egyszerűsített eljárást folytasson le, aktiválódnak a mintaokirat lapjai. Töltse ki a minta létesítő okiratot és az egyéb mellékleteket, majd nyomtassa ki ezen lapokat azért, hogy azt a szükséges személyek alá tudják írni. Ezt követően a mintaokiratokat szkennelje be és mellékletként töltse fel az ÁNYK űrlaphoz.

Egyszerűsített változásbejegyzési eljárás keretében közhasznú jogállás megállapítása nem kezdeményezhető, tekintettel arra, hogy a csatolandó mintaokirat szövege nem felel meg az egyesülési jogról és közhasznú jogállásról szóló 2011. évi CLXXXV törvény 32-50.§-a szerinti létesítő okirati tartalomnak.

Tájékoztatjuk, hogy ha a mintaokirat kiegészítésére vagy bármely rendelkezésének elhagyására kerül sor – ideértve azt az esetet is, ha elhagyásra kerül a mintaokirat jellegre történő utalás – a bíróság a kérelmet érdemi vizsgálat nélkül elutasítja. A bíróság az egyszerűsített nyilvántartásba vétel iránti kérelmet akkor is elutasítja, ha hiánypótlási felhívás kibocsátásának vagy áttételnek lenne helye.

forrás: http://www.birosag.hu/allampolgaroknak/civil-szervezetek/civil-eljarasok-anyk-urlapjai-tajekoztato

Bírósági NYOMTATVÁNYOK:

Régi eljárás szerint

Új eljárás szerint (e-civil eljárás)